תרגם את האתר 
 
 
 
    טקס האריה השואג 2013 
 תחרות האריה השואג
 
 
           iPhone Supported
דף הבית >> מאמרים >> לא להעלות מתים מן הקבר
 
מאת: פרופ' יחיאל לימור וד"ר ברוך לשם 

בשנת 1972 התנוסס בעמוד הראשון של עיתונים רבים העולם תצלום שגרם לשינוי ביחס למלחמת וייטנאם. ילדה דרום-וייטנאמית בת תשע, שמה קים, שנפגעה מפצצת נפלם שהוטלה ממטוס אמריקני, נראית כשהיא נמלטת מכפרה, עירומה, ידיה פרושות לצדדים, גופה מלא בכוויות ופניה מעוותים מכאב. מיליוני אנשים נהרגו במלחמה הזו, אולם תמונה זו השפיעה במיוחד על דעת הקהל בארה"ב ובעולם. אלף מילים לא יסבירו ולא יסתירו תמונת ילד נפגע אחד.

מוחמד א-דורה, בן ה-12, היה התשובה הפלשתינאית לקים בת התשע. ב-30 בספטמבר 2000, הוא יצא עם אביו ג'מאל מביתם במחנה הפליטים אל-בורייג' ברצועת עזה, כדי לרכוש מכונית. בדרכם לעזה הם נקלעו לקרב יריות שהתנהל בין חיילי מוצב של צה"ל לבין פלסטינים שתקפו את המוצב ביריות ובבקבוקי תבערה. מוחמד ואביו נקלעו לקו האש והסתתרו ליד קיר בלוקים. צלם פלסטיני הנציח את השניים כשהם נפגעים ולטענתו הילד מוחמד מת מפצעיו. סרט הווידיאו הוקרן בטלוויזיה הצרפתית ומשם מצא את דרכו לתחנות שידור בעולם.

מערכת הביטחון הייתה ערה לנזק התדמיתי הכבד שנגרם לישראל. תחילה, נטען כי החיילים הישראלים נקלעו למצוקה בשל האש שנורתה עליהם ומוחמד הקטן נהרג בשוגג. ועדת בדיקה, שהוקמה לאחר המקרה על-ידי צה"ל, קבעה שיש סבירות גבוהה כי חיילי המוצב לא הרגו את הילד, אלא שהוא נורה מאש פלסטינית.

הרמטכ"ל דאז, שאול מופז, סבר כי יש לרדת מהנושא ולא להציג את הממצאים מאחר שיש עדיין ספקות לגבי נסיבות מותו של הילד. גם משרד החוץ התנגד לפרסום הממצאים. הנימוק, כפי שמגלה ד"ר נחמן בספרו החדש

"מלחמדיה", היה שמסיבת העיתונאים, שבה פורסמו הממצאים, רק תעלה מחדש את הסיפור על מטענו הרגשי ותו לו, ובכך תגרום נזק למדינת ישראל.

עמדת הרמטכ"ל לא נתקבלה. התנגדות משרד החוץ נדחתה. הממצאים פורסמו – והרעש הציבורי בפרשת מותו של מוחמד א-דורה התעורר מחדש.

לפני שנה מינו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשר דאז לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון, ועדת בדיקה נוספת. לא מכבר פרסמה הוועדה, שבראשה עמד תא"ל (מיל) יוסי קופרווסר, את ממצאיה. עיקרי הממצאים: "יש סימנים רבים המראים" שהילד מוחמד א-דורה ואביו ג'מאל "כלל לא נפגעו על-ידי כדורים" במהלך האירוע, וכי בניגוד לדיווח של רשת הטלוויזיה הצרפתית, מלמדים צילומי הווידיאו המלאים כי בסוף הסרט מוחמד א-דורה עדיין חי.

13 שנים לאחר המקרה שבה ישראל והעלתה מן האוב את סיפורו של הילד המת-החי. מי שלא זכר את פרטי המקרה קיבל תזכורות בדמות התצלומים הקשים של הילד הפגוע, כשהוא שוכב בזרועות אביו, כשהם מנסים למצוא מחסה מאחורי קיר של לבני בניין.

קולו של משרד החוץ, שהתנגד בזמנו לפרסום ממצאיה של ועדת החקירה הצה"לית, לא נשמע הפעם. אולי כי ראש הממשלה, שמינה את הוועדה, הוא עתה גם שר החוץ, ומשרד החוץ הוא היום, במידה רבה, מקום מושבה של פקידוּת הדממה.

הפרשה הזו צריכה להילמד ולהיזכר על-ידי כל יועץ תקשורת ועל-ידי כל איש יחסי ציבור. לא תמיד צריך להיות צודק. לפעמים עדיף להיות חכם. כאשר יש הכחשה ובה מילות שלילה כמו "לא", מה שעלול להיחרת בזכרון הציבורי הוא השלילה. ולמי שלא זוכר הרי תזכורת קטנה: כאשר נחשפה פרשת ווטרגייט הופיע הנשיא ריצ'רד ניקסון בפני אמצעי התקשורת ואמר: "אני לא נוכל". מה שנותר בזכרון הציבורי הוא הקשר בין הנשיא לבין המילה נוכל.
 
 
 (*) פרופ' יחיאל לימור וד"ר ברוך לשם הם ממחברי הספר "יחסי ציבור – אסטרטגיה וטקטיקה", העומד לראות אור בקרוב בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה.
 
 
 
 
 
 
 

 


מאמרים וטיפים ביחסי ציבור

טיפול במשבר אינו תפקידו של הדובר

חלק מדוברי עמותות והמגזר השלישי שהתכנסה היום בירושלים בנושא "דילמת הדובר באירועי משבר", לא אהבו את דבריי כי טיפול במשבר רחב הרבה יותר מכתפיו ומתפקידו של הדובר.
 

לחצו לכל המאמרים וטיפים בנושא יחסי ציבור
 

         
                
יחסי ציבור
יחסי ציבור דרושים
יחסי ציבור באינטרנט
יחסי ציבור ודוברות
יחסי ציבור אמנים
יחסי ציבור מוזיקה

יחסי ציבור לעסקים קטנים
יחסי ציבור לעורכי דין
יחסי ציבור אופנה
יחסי ציבור לימודים

 
משרד יחסי ציבור
משרד יחסי ציבור רני רהב
משרד יחסי ציבור בחיפה
משרד יחסי ציבור באר שבע
משרד יחסי ציבור ירושלים
משרד יחסי ציבור דרושים
משרד יחסי ציבור אופנה

משרד יחסי ציבור תל אביב

 
משרדי יחסי ציבור
משרדי יחסי ציבור דרושים
משרדי יחסי ציבור בירושלים
משרדי יחסי ציבור מובילים
משרדי יחסי ציבור בחיפה

משרדי יחסי ציבור בדרום
משרדי יחסי ציבור בתל אביב

 
יח"צ
יחצנית
יח"צ אופנה
יח"צ דרושים
יח"צ אמנים

דובר
דוברות
דוברות ויחסי ציבור
ייעוץ תקשורתי

 
 
 
מפת האתר        
בניית אתר נטו מדיה