תרגם את האתר 
 
 
 
    טקס האריה השואג 2013 
 תחרות האריה השואג
 
 
           iPhone Supported
דף הבית >> מאמרים >> יח"צ על הכוונת / עו"ד דור ליאונד
 
יותר ויותר משרדי יח"צ מוצאים עצמם מעורבים בשנים האחרונות בתביעות בגין הפרת זכויות יוצרים, כשהם נתפסים לא מוכנים, ובעמדת נחיתות מול יתר בעלי הדין בתיק, בדרך כלל, הצלמים מצד אחד, וכלי התקשורת המפרסמים מצד שני. 

מדוע זה קורה?

חקיקתו של חוק זכות יוצרים החדש, שנכנס לתוקפו בשנת 2008, הביא לעליה ניכרת במספר התביעות בישראל שעילתן העיקרית היא הפרה של זכויות יוצרים. נכון הוא כי בחוק החדש שולבו מספר שינויים מהותיים בהשוואה לחקיקה הקדומה שחלקה היה עוד משנת 1911, ואולם עדיין לא היה בחוק החדש כדי לשנות באופן דרמטי את ההסדרים החוקיים הבסיסיים בדיני זכויות יוצרים. לכן נראה כי הגורם המרכזי לעליה במספר התביעות הוא הגברת המודעות בקרב יוצרים לזכויות המוקנות להם בחוק, ובמיוחד לזכות לתבוע פיצויים ללא צורך בהוכחת נזק שנגרם להם בפועל.

אם בחוק הקודם פיצוי זה עמד על סכום מינימלי של 10,000 ₪ וסכום מקסימלי של 20,000 ₪, הרי שבחוק החדש הורחב הטווח, כך שהוא עומד בין אפס למאה אלף ₪. התובעים הפוטנציאלים מעדיפים להסתכל רק על הרף המקסימלי, כשהם שוכחים, או מתכחשים לכך, שכיום בית המשפט יכול לפסוק גם פיצוי בסכומים מינימליים עד אפסיים. כך נוצר מצב שתביעות העוסקות ביצירות פשוטות ביותר, שערכן הכלכלי שואף לאפס, מוגשות גם הן על סכומים גבוהים מאד, כאילו היה מדובר במקרה של שימוש פיראטי וזדוני ביצירות חשובות ויקרות ערך.

דוגמאות טובות לכך ניתן למצוא ביצירות הצילום. צלמים רבים ממהרים כיום להגיש תביעות בגין פרסומים של תמונות שצילמו, כאשר במקרים רבים מדובר בצילומי יח"צ מובהקים, למשל תמונות דיוקן של סלבריטאים, שלתומם סברו שהם יכולים להעבירן לפרסום באמצעות גורמי יח"צ. המפרסמים על פי רוב הם כלי התקשורת, כגון עיתונים, אתרי אינטרנט, וגם ערוצי טלויזיה.

עורכי הדין של הצלמים נוהגים להשליך יהבם על הטענה כי כלי התקשורת לא הצטייד באישור פורמלי מאת הצלם המתיר שימוש בצילום, ובהעדר אישור כזה, כל שנותר לשיטתם הוא לסכם על הסכום המדויק שיירשם בהמחאה לפקודת הצלם. במקרים מסוימים עורכי דין מיומנים הבקיאים במטריה, מצליחים לקעקע מן הבסיס תביעות אלה, ואולם עדיין תביעות זכויות יוצרים נתפסות באופן יחסי כ"קלות" להוכחה. הסכומים הנתבעים הם של עשרות ולעתים מאות אלפי שקלים, תלוי במספר הפרסומים והצילומים, בעוד שבדרך כלל השווי הכלכלי האמיתי של היצירה, בשוק הרלוונטי, נמוך בעשרות מונים, במקרה הטוב.

חלק ממערכות ההגנה שפיתחו כלי התקשורת בהתמודדות מול איום התביעות הזה, מתבטא בדפוסי התנהלות חדשים שאומצו מול גורמי יח"צ, אשר מעבירים תכנים רבים לפרסום בכלי התקשורת. אלו למדו להגן על עצמם כאשר הם טורחים להבהיר, ובצדק, שהאחריות המלאה בגין פרסום התמונות המועברות להם לפרסום מוטלת על גורם היח"צ. כך כאשר מוגשת תביעה בגין הפרת זכות יוצרים בתמונה שפורסמה בכלי התקשורת, מוגשת מטעמו הודעת צד ג' כנגד גורם היח"צ שהעביר את התמונה לפרסום, בדרישה לקבלת שיפוי מלא ממנו לכל סכום בו יחויב כלי התקשורת.

משרדי יח"צ רבים לא הפנימו עדיין את החשיפה הפוטנציאלית לתביעות כנגדם, ואינם נערכים כיאות מבחינה משפטית לטיפול בחומרים הרבים שעוברים תחת ידיהם, מלקוחותיהם ואל כלי התקשורת.  בתי המשפט כבר מצאו במקרים מסוימים את אנשי היח"צ כאחראים לפרסום מפר של תמונות בכלי תקשורת. כאשר איש היח"צ נחזה כמי שמוסמך כדין להעביר את היצירה לפרסום, והסתמכותו של כלי התקשורת על מצג זה היא סבירה, האחריות רובצת לפתחו של איש היח"צ.

כך מתקבל המצב בו משרד היח"צ הוא הגורם הכי פחות "מיומן", מבין "השחקנים" במגרש זכויות היוצרים - צלמים ויוצרים מצד אחד, וכלי תקשורת מצד שני. אין כל סיבה כי משרדי היח"צ ישלימו עם נחיתות זו. הערכות מתאימה מראש מול לקוחותיהם תוך הסתייעות בליווי משפטי, תספק להם הגנה מונעת, ותחסוך מהם הסתבכויות יקרות ומעיקות, שעלולות בסופו של יום גם להסב להם פגיעה בלתי הפיכה במוניטין, נכסם היקר ביותר.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


מאמרים וטיפים ביחסי ציבור

טיפול במשבר אינו תפקידו של הדובר

חלק מדוברי עמותות והמגזר השלישי שהתכנסה היום בירושלים בנושא "דילמת הדובר באירועי משבר", לא אהבו את דבריי כי טיפול במשבר רחב הרבה יותר מכתפיו ומתפקידו של הדובר.
 

לחצו לכל המאמרים וטיפים בנושא יחסי ציבור
 

         
                
יחסי ציבור
יחסי ציבור דרושים
יחסי ציבור באינטרנט
יחסי ציבור ודוברות
יחסי ציבור אמנים
יחסי ציבור מוזיקה

יחסי ציבור לעסקים קטנים
יחסי ציבור לעורכי דין
יחסי ציבור אופנה
יחסי ציבור לימודים

 
משרד יחסי ציבור
משרד יחסי ציבור רני רהב
משרד יחסי ציבור בחיפה
משרד יחסי ציבור באר שבע
משרד יחסי ציבור ירושלים
משרד יחסי ציבור דרושים
משרד יחסי ציבור אופנה

משרד יחסי ציבור תל אביב

 
משרדי יחסי ציבור
משרדי יחסי ציבור דרושים
משרדי יחסי ציבור בירושלים
משרדי יחסי ציבור מובילים
משרדי יחסי ציבור בחיפה

לאכול בריא זה קל
משרדי יחסי ציבור בדרום
משרדי יחסי ציבור בתל אביב

 
יח"צ
יחצנית
יח"צ אופנה
יח"צ דרושים
יח"צ אמנים

דובר
דוברות
דוברות ויחסי ציבור
ייעוץ תקשורתי

 
 
 
מפת האתר        
בניית אתר נטו מדיה