תרגם את האתר 
 
 
 
    טקס האריה השואג 2013 
 תחרות האריה השואג
 
 
           iPhone Supported
דף הבית >> מאמרים >> בעקבות פסק-הדין במשפט "הולילנד": האם יחסי הציבור עזרו לאולמרט?
 
מאת פרופ' חיליק לימור וד"ר ברוך לשם


הסיבוב הראשון בפרשת "הולילנד" בירושלים נסתיים, בין השאר, בהרשעתו של אהוד אולמרט בקבלת שוחד. זו הפעם הראשונה שמי שכיהן כראש הממשלה הועמד לדין פלילי – והורשע.

אבל לפרשת אולמרט-הולילנד יש לא רק פן משפטי. יש לה גם פן יחצני. גם במהלך החקירות שקדמו להעמדתו לדין וגם במהלך משפטו הפעיל אולמרט מנגנון משומן של יחסי ציבור. והשאלה הנשאלת היא: האם יחסי הציבור הללו אכן הועילו לו?

אולמרט הפעיל לראשונה איש יחסי ציבור כבר בשנת 1996, כאשר הועמד לדין באשמת זיוף חשבוניות במערכת הבחירות לכנסת ב-1988 – במסגרת תפקידו כראש מטה הבחירות של "הליכוד" - כדי לחפות על קבלת תרומות לא חוקיות. השופט עודד מודריק זיכה אותו, אם כי ציין בפסק הדין כי "הנאשם התנהג בעניין הזה באורח מאוד לא ראוי, אך אי-התקינות לא חרגה אל התחום הפלילי". הערה לא מחמיאה זו לא פגעה בהתפתחות הקריירה הפוליטית של אולמרט ובהמשך דרכו לפסגה.

בשנת 2007 שוב היה אולמרט יעד לחקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל. זו חקרה את החשד כי בהיותו שר האוצר פעל אולמרט להטות את תנאי המכרז למכירת בנק לאומי כדי לסייע לחברו, המיליארדר האוסטרלי פרנק לואי, בעסקת רכישת הבנק.  פרקליט המדינה משה לדור החליט לסגור את התיק בנימוק של "חוסר ראיות"‏, אך קבע כי הייתה בפרשה זו "התנהגות ציבורית לא תקינה ופעילות בניגוד עניינים". גם בעת חקירה זו הפעיל אולמרט יועץ תקשורת.

באותה שנה הורה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על פתיחת חקירה פלילית נוספת נגד אולמרט בחשד כי במסגרת תפקידו כשר התמ"ת, פעל "בניגוד עניינים ובדרך פסולה" ותוך הפרת אמונים כשניסה להתערב בהחלטות של מרכז ההשקעות בעניינם של פרויקטים, שבהם טיפל ידידו הקרוב ושותפו-לשעבר, עו"ד אורי מסר.

שנה לאחר מכן נחקר אולמרט בחשד כי בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת קיבל מאיש העסקים והנדבן האמריקאי משה טלנסקי, שלא כדין, מאות אלפי דולרים במזומן. אולמרט טען כי הכספים יועדו למערכות הבחירות שלו והוא לא נטל אותם לכיסו הפרטי. באותה שנה גם נחקר אולמרט בחשד שמימן טיסות פרטיות שלו ושל בני משפחתו בכספים שקיבל מגופים ציבוריים. המשטרה המליצה להעמידו לדין באשמת לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים‏. אולמרט זוכה במשפט זה.

שלושת התיקים נידונו בפני בית-המשפט המחוזי בירושלים. אולמרט זוכה בפרשת קבלת התרומות מטלנסקי, כמו גם מפרשת "ראשון טורס", אך הורשע בפרשת מרכז ההשקעות. בית המשפט גזר עליו מאסר על תנאי וקנס לתקופה של שנה וקנס כספי של 75 אלף שקל.   

מישהו זוכר שעל ראשו של ראש הממשלה לשעבר מרחף עונש של מאסר על תנאי? (וזאת, עוד בטרם נגזר עונשו לאחר שהורשע בפרשת הולילנד). התשובה ברורה למדי: המידע הזה כמו נעלם בנבכי הזכרון הציבורי. וזה לא אירע במקרה.

אולמרט הפעיל, כאמור, מערכת משומנת של יחסי ציבור, גם במהלך כל תקופת חקירותיו על-ידי המשטרה וגם במהלך משפטו. "ארגז הכלים" של יחסי הציבור שימש אותו בצורה מיטבית ומרבית. הודעות לעיתונות, ראיונות לתקשורת, תדרוכים ותגובות – כל אלו היו "כלי עבודה" שנעשה בהם שימוש תדיר כדי להגיב על החלטות ופרסומים של המשטרה ושל הפרקליטות, כמו גם כדי לתקוף עדים מטעם התביעה.

בהקשר זה עולה שאלה, שלבטח עוד תידון יום אחד ובהרחבה על-ידי בתי המשפט: האם אין בהפעלת יחסי ציבור, ובמיוחד שיטתיים ואף אגרסיביים, כדי לפגוע בעיקרון הסוב-יודיצה, כלומר - איסור על פרסומים העלולים להשפיע על מהלכו של משפט.

כבר לפני 15 שנה התייחסה שופטת בית-המשפט העליון, טובה שטרסברג-כהן, לעניין זה, והדגישה כי פעילותו של איש יחסי ציבור, שנועד לקדם עניינו של אחד הצדדים במסגרת "משפט השדה של הציבור", שמתנהל במקביל להליך המשפטי, "ראויה בעיניי לכל גינוי".

תכליתו של "משפט שדה של הציבור", הוסיפה השופטת, "היא הטיית דעת הקהל כנגד מי שעניינו תלוי ועומד בבית-המשפט והשפעה על בית המשפט" (בג"צ 1284/99). במקרה של אולמרט לא מדובר, כמובן, בהטיית דעת הקהל נגד מישהו, אלא דווקא להיפך – בעד מישהו.

בדבריה של השופטת אין, לעניות דעתנו, כדי למנוע את ההסתייעות של נאשמים ביועצי תקשורת, בדיוק כפי שהם מסתייעים בשירותיהם של פרקליטים. והדברים נכונים במיוחד לגבי אישי ציבור. הפרסומים שמקורם במערכת היחצנית המסועפת שמפעילות כיום המשטרה והפרקליטות עלולים לחרוץ את דינם הציבורי של חשודים ושל נאשמים, עוד לפני שבית המשפט פסק בעניינם.
 
במדינה שבה חקירות ומשפטים מתנהלים ונמשכים שנים ארוכות זכאים גם אנשי ציבור לזכות החפות, שהיא זכות אלמנטרית העומדת לכל חשוד ונאשם. לכן, יש לכל אדם – איש ציבור או אזרח מן השורה - הזכות לנסות ולהגן על שמו ומעמדו, גם במגרש המשפטי (שם הוא מסתייע בעורכי דין) וגם במגרש הציבורי (שם הוא יכול להסתייע ביועצי תקשורת).

ומכאן לשאלה המתנוססת בכותרת מאמר זה: האם יחסי הציבור, העקביים והאינטנסיביים, שהפעיל אולמרט במהלך חקירותיו ומשפטיו, הועילו לו בסופו של דבר? הרי הוא הורשע בדין בפרשת "הולילנד" והקריירה הציבורית והפוליטית חוסלה למעשה (אלא, אם כן, בית המשפט העליון יקבל את ערעורו ויזכה אותו).
  
התשובה היא חיובית. למרות החקירות והמשפטים נגדו, שהתנהלו במשך שנים, הצליח אולמרט לשמור על מעמדו הציבורי. גם בשיאם של המשפטים הוא המשיך להיתפש כמי שיכול להתמודד בעתיד על ראשות הממשלה. כל אותה עת הוא צוטט בתקשורת והוזמן להתראיין בטלוויזיה כפוליטיקאי לגיטימי שראוי לשמוע את דעתו. במקביל, הוא המשיך לכהן כיו"ר חברה מסחרית גדולה וכחבר במועצות מנהלים, בלי שיערערו על כך מרבית הפרשנים בתקשורת. אפשר שהייתה בכך גם תרומה ליכולתו הכלכלית לנהל משפט ממושך.

גם אם בית-המשפט המשפט העליון ידחה את ערעורו של אולמרט על הרשעתו, הוא לא יישאר צרוב בזכרון הציבורי רק כדמות שלילית. על כך יהיה עליו להודות למערכת המשומנת של יחסי הציבור (שנסתייעה, כמובן, באמצעי התקשורת), שליוותה אותו לכל אורך הדרך. ואם בית-המשפט העליון יזכה אותו, בסופו של דבר – יהיה עליו להודות שבעתיים למערכת היחצנית שלו. ובמקרה של זיכוי, לא תהיה זו רק עדות להצלחה ולחשיבות של יחסי הציבור - אלא גם חומר-לימוד בסיסי ליחצנים אחרים שילוו בעתיד את משפטיהם של אישי ציבור.
(פורסם ב-24 באפריל 2014)

הכותבים הם ממחברי הספר "יחסי ציבור – אסטרטגיה וטקטיקה" (2014), שיצא לאור בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה


 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


מאמרים וטיפים ביחסי ציבור

טיפול במשבר אינו תפקידו של הדובר

חלק מדוברי עמותות והמגזר השלישי שהתכנסה היום בירושלים בנושא "דילמת הדובר באירועי משבר", לא אהבו את דבריי כי טיפול במשבר רחב הרבה יותר מכתפיו ומתפקידו של הדובר.
 

לחצו לכל המאמרים וטיפים בנושא יחסי ציבור
 

         
                
יחסי ציבור
יחסי ציבור דרושים
יחסי ציבור באינטרנט
יחסי ציבור ודוברות
יחסי ציבור אמנים
יחסי ציבור מוזיקה

יחסי ציבור לעסקים קטנים
יחסי ציבור לעורכי דין
יחסי ציבור אופנה
יחסי ציבור לימודים

 
משרד יחסי ציבור
משרד יחסי ציבור רני רהב
משרד יחסי ציבור בחיפה
משרד יחסי ציבור באר שבע
משרד יחסי ציבור ירושלים
משרד יחסי ציבור דרושים
משרד יחסי ציבור אופנה

משרד יחסי ציבור תל אביב

 
משרדי יחסי ציבור
משרדי יחסי ציבור דרושים
משרדי יחסי ציבור בירושלים
משרדי יחסי ציבור מובילים
משרדי יחסי ציבור בחיפה

לאכול בריא זה קל
משרדי יחסי ציבור בדרום
משרדי יחסי ציבור בתל אביב

 
יח"צ
יחצנית
יח"צ אופנה
יח"צ דרושים
יח"צ אמנים

דובר
דוברות
דוברות ויחסי ציבור
ייעוץ תקשורתי

 
 
 
מפת האתר        
בניית אתר נטו מדיה